А. Руднічук, асп.

НІМЕЦЬКІ МІСТА ТА ЇХНЯ РОЛЬ У СТАНОВЛЕННІ УНІВЕРСИТЕТІВ (XIV–XV СТ.)

Проаналізовано основні тенденції взаємодії німецьких міст та вищих навчальних закладів у добу Пізнього Середньовіччя. Розглянуто основні процеси формування університетів на теренах Німеччини та роль німецьких міст XIV–XV ст. у їх створенні, фінансуванні та матеріальному забезпеченні. Основну увагу приділено конфронтації, що виникала між органами муніципальної влади та представниками навчальних закладів, а також ролі міських рад у розв'язанні цих конфліктів.

Ключові слова: пізньосередньовічне німецьке місто, університети, XIV–XV ст., студенти, професори.

Надійшла до редколегії: 30.10.2019

1. Игнатович В. Немецкие университеты в развитии их исторической и современной жизни / В. Игнатович ; ч. 1. – Санкт-Петербург : Тип. Рогальского и Ко, 1864. – 244 с.

2. Ле Гофф Ж. Интеллектуалы в Средние века / Ж. Ле Гофф. – Санкт-Петербург : Изд-во Санкт-Петербургского университета, 2003. – 160 с.

3. Модзалевский Л. Быт студентов в Германии: Из заграничных писем Л. Модзалевского / Л. Модзалевский. – Санкт-Петербург : Тип. В. Безобразова и Ко, 1865. – 165 с.

4. Основание Пражского университета (26 января 1347 г.) // Документы по истории университетов Европы XII-XV вв. : учеб. пособие / под. ред. А. Москаленко. – Воронеж : Воронежский педагогический институт, 1973. – С. 58-60.

5. Основание Пражского университета (Грамота чешского короля Карла I (IV) (7 апреля 1348 г.) // Документы по истории университетов Европы XII-XV вв. : учеб. пособие / под. ред. А. Москаленко. – Воронеж : Воронежский педагогический институт, 1973. – С. 60-61.

6. От глиняной таблички – к университету: Образовательные системы Востока и Запада в эпоху Древности и Средневековья / под. ред. Т. Матулиса. – Москва : Изд. Российского университета дружбы народов, 1998. – 531 с.

7. Паульсен Ф. Германские университеты / Ф. Паульсен. – Санкт-Петербург : Образование, 1904. – 414 с.

8. Подаляк Н. Могутня Ганза. Комерційний простір, міське життя і дипломатія XII–XVIII століть / Н. Подаляк. – Київ : Темпора, 2009. – 360 с.

9. Подмастерья обьявляют файду студентам // Средневековье в его памятниках / под. ред. Д. Егорова. – Москва : Типо-литография "Я. Данкин и Я. Хомутов", 1913. – С. 246.

10. Сорочан С. История культуры Европы. Средние века : курс лекций / С. Сорочан. – Харьков : Майдан, 2017. – 396 с.

11. Суворов Н. Средневековые университеты / Н. Суворов. – Москва : Либроком, 2012. – 256 c.

12. Ястребицкая А. Средневековая культура и город в новой исторической науке / А. Ястребицкая. – Москва : Интерпракс, 1995. – 412 с.

13. Brincken A.-D. von den. Die Stadt Köln und ihre Hohen Schulen / A.-D. von den Brincken // Stadt und Universität im Mittelalter und in der früheren Neuzeit ; Hrsg. von E. Maschke, J. Sydow. – Sigmarinen : Thorbecke, 1977. – S. 27-52.

14. Moraw P. Zur Sozialgeschichte der deutschen Universität im späten Mittelalter / P. Moraw // Gießener Universitätsblätter. – 1975. – Bd. 8, H. 2. – S. 44-60.

15. Ruprecht I. Bestimmt die Feststellung der Miethspreise in der Stadt und die Art, wie Streitigkeiten über dieselben erledigt werden sollen, und verfügt, dass seine Beamten, alle zwei Jahre die Beobachtung dieser Satzungen beschwören sollen. Heidelberg 1386 Oct. 1 // Urkundenbuch der Universitaet Heidelberg, Bd. 1 / Hrsg. E. Winkelmann. – Heidelberg : Carl Winter's Universitaetsbuchhandlung, 1886. – S. 7-8.

16. Zhang T. Fehlgründungen von Universitäten im Spätmittelalter: Motive und Bedingungen für die Entstehung der mittelalterlichen Universität, Schriftenreihe Schriften zur Ideen- und Wissenschaftsgeschichte: Inaugural-Dissertation Zur Erlangung Der Doktorwürde Der Philosophischen Fakultät Der Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg: 940 – General History of Europe / Zhang T. – Heidelberg, 2010. – 408 s.