Ф. Туранли, докт. іст. наук, лектор

Національний університет «Києво-Могилянська академія», Київ, Україна

DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2640.2019.140.12

РУКОПИСНІ ДОКУМЕНТИ ПРО ЧОРНОМОРСЬКИЙ ВЕКТОР ДИПЛОМАТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ГЕТЬМАНА БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

Дослідження писемних джерел стосовно дипломатичної діяльності гетьмана Б. Хмельницького, зокрема османсько-турецьких рукописних документів, є необхідним з метою отримання нових відомостей для підтвердження факту посилення міждержавних відносин Української козацької держави з Османською імперією. Далебі, важливе значення чорноморського вектора зовнішньої політики названого гетьмана було зумовлене необхідністю українського народу заручитися підтримкою у його визвольній боротьби проти своїх ворогів. Аналізуються причини посилення ролі зазначеного напрямку в зовнішньополітичній діяльності гетьмана Б. Хмельницького. Зокрема, на цю проблему в сій час звертали увагу в своїх наукових працях такі відомі українські історики, як Михайло Грушевський, Омелян Пріцак і Ярослав Дашкевич, котрі значну увагу приділили конкретному вивченню окремих аспектів дипломатичної діяльності козацько-гетьманської України стосовно Кримського ханства та Високої Порти в середині XVII ст. Для поглибленого розгляду проблеми, порушеної у цій роботі, також важливими є відомості, отримані нами з оригінального рукописного документа, «Листа-наказу від турецького султана Мехмеда IV до козацького гетьмана Богдана Хмельницького», який зберігається у Кам’янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику України і був вперше залучений до наукового обігу. У цьому листі гетьман говорить про вірну дружбу із султаном та про службу тому.

Ключові слова: рукопис, дипломатія, султан, гетьман, угода, кафтан, Чорне море.

1. TSMA, Е. 3005 / 2, Kırım Hanı III. İslâm Giray’dan Osamnlı Pâdişâhına [IV. Mehmed’e] mektup.

2. Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник України. Фондосховище. КВ-78826. КД-д/п 1157: Лист-наказ від турецького султана Мехмеда IV до козацького гетьмана Богдана Хмельницького з приводу звернення останнього з проханням до султана укласти договір про надання тому захисту, написаний в місяці у ребіюльеввелі 1061 р. за ісламським календарем Гіджри (1–10 ребіюльеввеля 1061 р. (22 лютого – 3 березня 1651 р. за християнським календарем)).

3. Российский государственный архив древних актов (РГАДА). Ф. 89: «Посольский приказ и посольская канцелярия – “Сношения России с Турцией”»: коллекция дел и документов. Оп. 2. Грамоты 1615–1718 гг. Л. 26: Листъ Турецкаго Султана Ибрагима къ Гетману Хмелницкому, коєго увѣщевая жить дружно и согласно съ Крымскимъ Ханомъ, дать єму знать, что присланный отъ него Гонєцъ отпущенъ съ награжденіємъ.

4. РГАДА. Ф. 89 «Посольский приказ и посольская канцелярия – “Сношения России с Турцией”» : коллекция дел и документов. Оп. 2. Грамоты 1615–1718 гг. Л. 30: Листъ Турецкаго визиря Мустафы Паши къ Гетману Хмелницкому, увѣдомительный, что Султанъ снисходя на присланноє съ Посланниками єго къ нему челобитьє о бытію єму Гетману въ подданствѣ и в покровитєльствѣ Турецкой İмперіи, принялъ єго прошеніє, и для защищенія єго Гетмана от непріятелей, посланы уже къ Хану Крымскому и прочимъ пограничнымъ командирам Султанскіє о томъ указы /

5. Pritsak Omeljan. Ukrayna–Osmanlı İttifakı / Omeljan Pritsak // İlmî Araştırmalar. – 1999. – 7. – S. 255–284.

6. Бутич І. Два невідомі листи Богдана Хмельницького / І. Бутич // Записки Наукового товариства імені Шевченка. – 1991. – Т. 222. – С. 319–326.

7. Грушевський М. С. Історія України-Руси. Т. 8 / М. С. Грушевський. – Київ: Наукова думка, 1995. – 856 с.

8. Дашкевич Я. Турецька декорація герба Богдана Хмельницького // Постаті: Нариси про діячів історії, політики, культури / Я. Дашкевич. – Львів: Піраміда, 2007. – С. 110–112.

9. Дашкевич Я. Протурецька орієнтація XVI–XVIII ст. в Україні / Я. Дашкевич // Україна – Туреччина: минуле, сучасність та майбутнє: Збірник наукових праць / Упоряд. Ф. Туранли. – Київ: Денеб, 2004. – С. 60–74.

10. Калакура Я. С. Державобудівнича діяльність Богдана Хмельницького: українська історіографія / Я. Калакура // Богдан Хмельницький як історична постать і літературний персонаж. – Київ: Живиця, 1966. – С. 151–155.

11. Калакура Я. С. Історичне джерелознавство / Я. С. Калакура та ін. – Київ: Либідь, 2002. – 488 с.

12. Пріцак О. Союз Хмельницького з Туреччиною 1648 року / О. Пріцак // Записки наукового товариства ім. Тараса Шевченка. – 1948. –Т. 156. – С. 143–160.

13. Пріцак О. Ще раз про союз Богдана Хмельницького з Туреччиною / О. Пріцак // Український археографічний щорічник. – 1993. – Вип. 2, т. 5. – С. 177–192.

14. Туранли Ф. Козацька доба історії України в османсько-турецьких писемних джерелах (друга половина XVI перша чверть XVIII століття) / Ф. Туранли. – Київ: Києво-Могилянська академія, 2016. – 606 с.

15. Федорук Я. Віленський договір 1656 року: Східноєвропейська криза і Україна у середині XVII століття / Я. Федорук. – Київ: Києво-Могилянська академія, 2011. – 623 с.