С. Волощенко, історик

Музей староукраїнської книги

Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького

DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2640.2018.139.04

УСТАВ ЦЕРКОВНИЙ ІЗ ФОНДІВ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ КИЇВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ: АТРИБУЦІЯ РУКОПИСНОЇ ПАМ’ЯТКИ

Розглянуто принципи наукової атрибуції кириличних рукописних книг богослужбового характеру із авторської практики. Здійснено детальне вивчення Уставу церковного Єрусалимського із колекції відділу рідкісних книг і рукописів Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У статті проаналізовано етапи атрибуції рукописної пам’ятки, які передбачають встановлення локалізації створення та побутування кодексу, а також часу його створення.

На підставі аналізу текстів книги, встановлено її тип і визначено назву цього кодексу. З’ясовано мовну редакцію церковнослов’янської мови, якою переписано книгу, що допомогло встановити територію виготовлення пам’ятки. Детальний філігранологічний аналіз паперу, на якому переписано кодекс, дозволив скласти уявлення про можливий час його копіювання. Проблема визначення часу створення книги полягала також у джерелознавчому аналізі тексту, дослідженню палеографічних особливостей кириличної пам’ятки, елементів оздоблення книжкового блоку. Порушено питання про визначення часу виготовлення оправи, її конструкції, матеріалу та оформлення. Проаналізовано стан збереженості кодексу, що дало підстави для розуміння рівня його затребуваності користувачами. Досліджено історію та етапи реставрації рукопису. На основі провенієнцій, а також записів історичного характеру, окреслено локалізацію побутування та міграцію досліджуваного списку Єрусалимського Уставу до моменту його потрапляння у фонди Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича.

Ключові слова: Устав церковний Єрусалимський, рукописна пам’ятка, кирилична рукописна книга, атрибуція, кодикологія, Наукова бібліотека ім. М. Максимовича КНУ імені Тараса Шевченка.

1. Відділ рідкісних книг і рукописів Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка, с-168478, 413 арк.

2. Научно-исследовательский отдел рукописей Российской государственной библиотеки, ф. 304 І, д. 239, 327 л.

3. Siniarska-Czaplicka, J. Filigrany papierni połoźonych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej od początku XVI do połowy XVIII wieku / J. Siniarska-Czaplicka. – Wrocław, Warszawa, Kraków, 1969. – XV, 41 s., CCXXVIII tab.

4. Біблія. – Острог: Видавництво В.К. Острозького, друк Івана Федоровича, 1581. – [8], 276, 180, 30, 56, 78 арк.

5. Бондар Н.П. Видання Івана Федорова та Петра Мстиславця з фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: дослідження, попримірниковий опис / Н.П. Бондар. – Київ: [б.в.], 2012. – 311 с.

6. Гальченко О.М. Атрибуція та визначення первинності оправи при описуванні кириличних рукописних книг XVI ст.: спостереження кодиколога / О.М. Гальченко // Рукописна та книжкова спадщина України. – 2013. – Вип. 17. – С. 332–355.

7. Голубинский Е.Е. История канонизации святых в Русской Церкви / Е.Е. Голубинский // Богословский вестник. – 1894. – Т. 3, № 8. – С. 188–190.

8. Запаско Я.П. Мистецтво книги на Україні в XVI–XVIII ст. / Я.П. Запаско. – Львів: Видавництво Львівського університету, 1971. – 312 с.

9. Запаско Я.П. Орнаментальне оформлення української рукописної / Я.П. Запаско. – Київ: Видавництво Академії наук Української РСР, 1960. – 184 с.

10. Іванова О.А. До питання датування рукописних книг (за матеріалами Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського) / О.А. Іванова // Рукописна та книжкова спадщина України. – 2002. – Вип. 7. – С. 204–216.

11. Іванова О.А. Кирилична рукописна книга XVI ст. з фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: Історико-кодикологічне дослідження. Альбом філіграней / О.А. Іванова. – Київ: [б.в.], 2016. – 256 с.

12. Іванова О.А. Характерні риси східнослов’янських мовних редакцій у церковнослов’янських пам’ятках постійного змісту XVI ст. (на матеріалі фондів Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського) / О.А. Іванова // Рукописна та книжкова спадщина України. – 2003. – Вип. 8. – С. 95–103.

13. Каманін І. Водяні знаки на папері українських документів XVI–XVII в. в. (1596–1651) / І. Каманін, О. Вітвіцька. – Київ: [б.в.], 1923. – 144 с.

14. Лауцявичюс Э. Бумага в Литве в XV–XVIII веках: атлас / Э. Лауцявичюс. – Вильнюс: [б.и.], 1967. – 577 с.

15. Пуряєва Н. Словник церковно-обрядової термінології / Н. Пуряєва. – Львів: Свічадо, 2001. – 160 с.

16. Тріодь цвітна. – Л.: Видавництво М. Сльозки, 1642. – [6], 433, [1] арк.

17. Филиграни XVII в. по старопечатным книгам Украины и Литвы из фонда ГИМ: Каталог / Сост. Т.В. Дианова. – Москва: [б.и.], 1993. – 192 с.

18. Фрис В. «Голоси знизу» (огляд покрайніх записів XVI–XVIII століть на кириличних рукописах і стародруках) / В. Фрис // Київська Академія. – 2014–2015. – Вип. 12. – С. 110–119.

19. Фрис В.Я. Історія кириличної рукописної книги в Україні / В.Я. Фрис. – Львів: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2003. – 188 с.