М. Базаєва, студентка

DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2640.2019.139.01

ВПЛИВ АНТИЧНОСТІ НА ФОРМУВАННЯ ПОГЛЯДІВ ТА ДІЯЛЬНІСТЬ ТОМАСА ДЖЕФФЕРСОНА

Статтю присвячено впливу античної спадщини на формування системи філософських, політичних, наукових та мистецьких поглядів третього Президента Сполучених Штатів Америки – Томаса Джефферсона. Розглянуто специфіку філософського і культурного простору Європи та Північної Америки, умови, в яких відбувалися освіта та становлення особистості Т. Джефферсона. На підставі аналізу його творів вказано на прямі згадки античних істориків, філософів та літераторів, а також на ідеї з облаштування американського суспільства, які могли бути запозичені або натхненні античною історією. Авторка відзначає тенденцію тяжіння Т. Джефферсона до античної історії, філософії та літератури як до зразка та орієнтиру в публіцистичній та літературній творчості. Розглядається вплив античності на діяльність Т. Джефферсона у наступних сферах: освіта, право, державне управління, архітектура. У галузі освіти він пропагував якнайширше вивчення античної історії та класичних мов як основи для подальшої освіти та особистісного розвитку. На античному прикладі будуються ідеї президента про громадянство, націю та рабство, ґрунтуються засади класичного республіканізму та побудови структури влади та розподілу владних повноважень. Зауважено амбівалентність Т. Джефферсона у питанні патріотизму (двоїстість у відносинах громадянин штату – громадянин США). Окрему увагу приділено архітектурній творчості Т. Джефферсона: він не тільки наслідував античні зразки у власних проектах, а й заклав засади розвитку американського класицизму впродовж усього ХІХ ст.

Ключові слова: античність, Томас Джефферсон, Римська республіка, класичний республіканізм, освіта, громадянство, рабство, американський класицизм.

1. Джефферсон Т. Автобиография. Записки о штате Вирджиния / Т. Джефферсон. – Ленинград: Наука, 1990. – 317 с.

2. Bernstein, R. B. Thomas Jefferson: The Revolution of Ideas / R.B. Bernstein. – New York: Oxford University Press, 2004. – 256 p.

3. Bowers, C. G. The Young Jefferson, 1743-1789 / C.G. Bowers. – Boston, MA: Houghton Mifflin Company, 1945. – 544 p.

4. Carpenter, J. Thomas Jefferson and the Ideology of Democratic Schooling [Online] / J. Carpenter // Democracy & Education. – 2013. – Vol 21, No. 2. – Pp. 1-11. – Retrieved from https://democracyeducationjournal.org/home/vol21/iss2/5/.

5. Catlet, L.B. Thomas Jefferson: A Free Mind / L.B. Catlet. – Victoria: Trafford Publishing, 2004. – 164 p.

6. Grossberg, M., Tomlins, C. (Eds). The Cambridge History of Law in America. Vol. 1: Early America (1580-1815). – New York: Cambridge University Press, 2008. – 739 p.

7. Holowchak, M. A. Thomas Jefferson, Moralist / M.A. Holowchak. – Jefferson, North Carolina: McFarland, 2017. – 268 p.

8. Lehmann, K. Thomas Jefferson, American Humanist / K. Lehmann. – New York: The Macmillan Company, 1947. – 273 p.

9. Meckler, M. Classical Antiquity and the Politics of America: From George Washington to George W. Bush. – Waco, Texas: Baylor University Press, 2006. – 231 p.

10. Onuf, P. S. The Mind of Thomas Jefferson / P.S. Onuf. – Charlottesville: University of Virginia Press, 2007. – 281 p.

11. Peterson, M. D. The Jefferson Image in the American Mind / M.D. Jefferson. – Charlottesville: University of Virginia Press, 1998. – 548 p.

12. Richard, C. J. Why We’re All Romans. The Roman Contribution to the Western World / C.J. Richard. – Lanham, MD: Rowman & Littlefield Publishers, Inc., 2009. – 320 p.

13. Richey, T. L. An Historical Inquiry into Thomas Jefferson’s Influence on the American Educational System: PhD Thesis / Tory L. Richey; University of Denver. – Denver, 2009. – 118 p.

14. Sellers, M. N. S. American Republicanism. Roman Ideology in the United States Constitution / M.N.S. Sellers. – New York: New York University Press, 1994. – 349 p.

15. Shalev, E. Ancient Masks, American Fathers: Classical Pseudonyms during the American Revolution and Early Republic / E. Shalev // Journal of the Early Republic. – 2003. – Vol. 23, No. 2. – Pp. 151-172.

16. Sullivan, L. H. The Autobiography of an Idea / L.H. Sullivan. – New York: Press of the American Institute of Architects, Inc., 1924. – 340 p.

17. Wood, G. S. Classical Republicanism and the American Revolution / G.S. Wood // Chicago-Kent Law Review. – 1990. – Vol. 66, Iss. 1. – Pp. 13-38.

18. Wood, G. S. Empire of Liberty. A History of the Early Republic (1789-1815) / G.S. Wood. – New York: Oxford University Press, 2009. – 800 p.

19. Wood, G. S. The Idea of America: Reflections on the Birth of the United States / G.S. Wood. – New York: Penguin Press, 2011. – 335 p.

20. Wright, L. B. Thomas Jefferson and the Classics / L.B. Wright // Proceedings of the American Philosophical Society. – 1943. – Vol. 87, No. 3. – Pp. 223-233.