Л. Могильний, д-р іст. наук, проф.

DOI: https://doi.org/10.17721/1728-2640.2018.137.2.04

СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ ПОГЛЯДИ І НАПРЯМИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОЛЕКСАНДРА ЧЕРНЯХІВСЬКОГО

У статті проаналізовано формування національних переконань відомого українського громадсько-політичного діяча та вченого Олександра Черняхівського наприкінці ХІХ ст. Досліджено значення і вплив українського громадівського руху та його найвідоміших представників В. Антоновича й О. Кониського на становлення світогляду О. Черняхівського в молоді роки, простежено процес кристалізації індивідуальної позиції юнака щодо шляхів вирішення українського питання у Російській імперії. Проаналізовано участь О. Черняхівського у різноманітних культурницьких, освітніх і наукових проектах, які допомогли вченому переконатися у деструктивній національній політиці влади Російської імперії, що перешкоджала розвиткові українського та інших народів держави. На основі архівних матеріалів і неопублікованої інформації встановлено, що перебування у «Братстві тарасівців», участь у Київській Старій громаді, організаційна робота в Українському науковому товаристві в Києві сприймалися вченим як особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, як можливість українському народу довести своє право на повноцінне існування попри супротив представників царської влади. Також досліджено суспільно-політичні переконання О. Черняхівського та їх подальшу еволюцію в революційних умовах 1917-1918 рр. та в період боротьби за незалежність в 1918-1921 рр. Встановлено, що у цей час він обрав шлях не революційної боротьби, а еволюційної підготовки співвітчизників до формування власної державності через створення знакових суспільних інститутів на зразок Українського народного університету, Медичного факультету, Спілки українських лікарів. Виявлено, що О. Черняхівський необхідною складовою розвитку українського народу вважав наявність усталеної системи наукових знань і термінології. Тому до кінця свого життя він займався вдосконаленням наукових словників, розробкою термінологічного апарату і популяризацією української наукової мови.

Ключові слова: Черняхівський Олександр, «Братство тарасівців», громадівський рух, Українське наукове товариство, Спілка Визволення України.

1. Віленський Ю. Олександр Черняхівський: терновий вінець замість лаврового вінка. Видатний український учений у лещатах «процесу СВУ» / Ю. Віленський // День. – 2013. – 20 червня. – №107-108. – С. 10.

2. Віленський Ю. Подвиги й драма хірурга Черняхівського. Людина, яка першою в Києві зробила операцію на серці / Ю. Віленський // День. – 2007. – 24 січня. – №11. – С. 6.

3. Галах В.В. Наукова та педагогічна діяльність професора О.Г. Черняхівського в 1921-1929-х рр. [Електронний ресурс] / В.В. Галах. – Режим доступу: http://inb.dnsgb.com.ua/2011-4/11_halakh.pdf

4. Галах В.В. Формування наукового світогляду О.Г. Черняхівського в Київському університеті Св. Володимира (1894-1918) / В.В. Галах // Вісник аграрної історії. Збірник наукових праць. – 2013. – №4-5. – С. 250-254.

5. Галузевий державний архів Служби безпеки України, м. Київ (ГДА СБУ), спр. 67098 ФП (СВУ), т. 65 (Черняховский А.Г.), 60 арк.

6. ГДА СБУ, спр. 67098 ФП (СВУ), т. 66 (Черняховский А.Г.), 34 арк.

7. Ганіткевич Я. Українські вчені-лікарі I пол. XX ст. та їхні наукові школи / Я. Ганіткевич. – Львів: [б.в.], 2002. – 544 с.

8. Єфремов С. Щоденник. Про дні минулі (спогади) / Сергій Єфремов. – Київ: Темпора, 2011. – 792 с.

9. Лотоцький О. Сторінки минулого. Т. 1 / О. Лотоцький. – Нью-Йорк: Видання Української Православної Церкви в США, 1966. – 288 с.

10. Пристайко В.І., Шаповал Ю.І. Справа «Спілки визволення України»: невідомі документи і факти. Науково-документальне видання / В.І. Пристайко, Ю.І. Шаповал. – Київ: Інтел, 1995. – 448 с.

12. Українська інтелігенція і влада: Зведення секретного відділу ДПУ УСРР 1927-1929 рр. / Упоряд.: В. Даниленко. – Київ: Темпора, 2012. – 756 с.

13. Шендеровський В. Історична минувшина – підґрунтя освіти нації / В. Шендеровський // Український інформаційний простір: Науковий журнал Інституту журналістики і міжнародних відносин Київського національного університету культури і мистецтв. – 2014. – №2. – С. 32-38.

14. Полонська-Василенко Н. Спогади / Н. Полонська-Василенко. – Київ: Києво-Могилянська академія, 2011. – 591 с.

15. Чикаленко Є. Спогади. 1861-1907 / Є.Чикаленко. – Київ: Рада, 2003. – 432 с.